Menu Zamknij

Ricardo Lucarelli: czy jest gotowy na MŚ?

Siema wszystkim. Mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami, więc nikogo nie dziwi coraz większa dawka informacji pojawiających się w Internecie na ten temat. Jeden selekcjoner podał szeroki skład na tę imprezę, drugi ogłosił, że przygotowania zaczyna za parę dni, generalnie wiecie o co chodzi. Moją uwagę przykuła wiadomość dotycząca Ricardo Lucarelliego, a mianowicie zamieszanie wokół niego. Na początku przybliżę Wam sytuację związaną z Lucarellim oraz podzielę się moją skromną opinią na ten temat. Druga część będzie poświęcona sylwetce tego gracza, żeby przypomnieć o graczu jakiego kalibru mówimy.

#Kontuzja i rehabilitacja

Część z Was być może nie wie, ale Ricardo w listopadzie zerwał achillesa. Kontuzja była na tyle poważna, że musiał przejść operację, co skutkowało opuszczeniem całego sezonu klubowego. Lucarelli wznowił delikatne treningi w marcu, ale jak wypowiadał się w tamtym okresie klubowy fizjoterapeuta –

„Zaczął z powrotem trenować na hali, ale wciąż jest dopiero w środkowej fazie rehabilitacji, więc obowiązują go ograniczenia ruchowe. Mam nadzieję, że w ciągu 5 tygodni będzie mógł zacząć skakać. Mimo, że jego organizm reaguje  lepiej niż u przeciętnego człowieka na cały ten proces, to nie mamy zamiaru przyśpieszać jego rehabilitacji.”. – Miguel Ambróio

#Problem powołania

Na początku czerwca Ricardo Lucarelli dostał pozwolenie na trening bez żadnych ograniczeń. Oficjalnie, jego klub Funvic Taubaté wznowił treningi 2 lipca, jednak jak zapewniał Miguel Ambroio, Ricardo pracuje z nim cały czas i jeśli dostanie wezwanie od selekcjonera reprezentacji Brazylii na MŚ, będzie gotów. Tutaj zaczyna się problem, bowiem  zarząd klubu Funvic Taubaté nie zgadza się na udział tego gracza w przygotowaniach do MŚ, a szkoleniowiec Renan Dal Zotto chętnie widziałby go w swojej drużynie. Jakiś czas temu działacze reprezentacyjni oraz klubowi spotkali się, aby przedyskutować tę kwestię i doszli do porozumienia. Lucarelli ma trenować ze swoim klubem, ale podobno istnieje szansa na udział tego gracza na MŚ.

#Moje stanowisko

Czy Ricardo powinien zagrać na MŚ? Nie. Już śpieszę z wyjaśnieniem. Po pierwsze, każdy kto przeszedł poważną kontuzje zdaje sobie sprawę jak długo trwa proces rehabilitacji oraz jak funkcjonuje organizm po takiej kontuzji. Kontuzja kosztowała Lucarelliego w zasadzie cały sezon, więc należy zastanowić się czy taki gracz, nawet czołowy przyjmujący na świcie, będzie w formie na imprezę najwyższej rangi. Jeżeli wrócił on do pełnych treningów w czerwcu, to daje nam to zaledwie 3 miesiące do MŚ. Okres bardzo krótki i w mojej opinii niewystarczający do odpowiedniego przygotowania gracza, na trudy intensywnego turnieju, gdzie ryzyko kontuzji wzrasta. Rozsądne byłoby spokojne trenowanie do najbliższego sezonu klubowego, aby w następnych rozgrywkach reprezentacyjnych grać na poziomie do jakiego wszystkich przyzwyczaił.

Po drugie, jeśli Ricardo Lucarelli dostanie powołanie do kadry, oznaczać to będzie brak innego gracza, który solidnie przepracował sezon klubowy i reprezentacyjny. Gracza, który reprezentuje równy poziom i zapracował sobie na miejsce w drużynie. Oczywiście bardziej utytułowani gracze często mają większe przywileje, na więcej im się pozwala, ale czy to byłoby sprawiedliwe? Chęć zdobycia mistrzostwa świata jest celem numer #1 reprezentacji Brazylii i sam Ricardo pewnie też o tym marzy. Jednak on ma 26 lat i to nie jest tak, że to będą dla niego ostatnie mistrzostwa, bo z pewnością będzie podstawowym graczem kadry na długie lata do przodu. W mojej opinii nie powinien zostać powołany do drużyny na te MŚ. Może się mylę i Ricardo udowodni to zdobyciem medalu albo jakieś nagrody indywidualnej w przypadku jego powołania. A może mam rację. Odpowiedź na to pytanie poznamy niedługo.

#Ricardo Lucarelli
Kariera klubowa

Po osiągnięciu pełnoletności w 2010 roku przez trzy lata reprezentował barwy Minas Tênis Clube, z którym trzykrotnie docierał do półfinałów fazy play-off brazylijskiej Superligi. Raz w sezonie 2011/2012 udało mu się zdobyć brązowy krążek. W 2013 roku po dobrym sezonie reprezentacyjnym zmienił dotychczasowe barwy klubowe na Sesi São Paulo. W tym klubie także, nie zdobył mistrzostwa, jednakże po jego przyjściu drużyna ta grała dwa razy z rzędu o złoto. Dwa fantastyczne sezony zarówno reprezentacyjne, jak i klubowe plus kończący się kontrakt rozbudziły nadzieje  wielkich europejskich klubów na jego pozyskanie. Jak się jednak okazało, Ricardo zamiast całkowicie zmieniać swoje otoczenie i kulturę zdecydował się na zmianę wewnątrz ligi. Od sezonu 2015/2016 reprezentuje barwy Funvic/Taubaté, z którym zdobył kolejno brąz i srebro. Ostatni sezon niestety opuścił ze względu na poważną kontuzję, a jego zespół ostatecznie zajął czwartą lokatę.

Kariera reprezentacyjna
#2013

2013 był dla niego rokiem niezwykle udanym, ale też intensywnym. W lipcu Brazylia zajęła drugie miejsce na turnieju Ligi Światowej w Argentynie, a młody Ricardo został nagrodzony tytułem najlepszego przyjmującego. Po lidze światowej przerwy nie było, ponieważ już dwa tygodnie później zaczęły się Mistrzostwa Ameryki Południowej. Canarinhos zdobyli złoto, a Lucarelli  nagrodę dla najlepszego przyjmującego. Po niecałym miesiącu przerwy poprowadził on drużynę Brazylii do zwycięstwa w Mistrzostwach Świata do lat 23, gdzie został MVP. Na deser wraz ze swoim zespołem wygrał Puchar Wielkich Mistrzów. 

#2014

W 2014 do swojej kolekcji dorzucił dwa srebra. W finale Ligi Światowej Brazylijczycy ulegli Amerykanom 1-3. Na pocieszenie Ricardo zdobył w tym meczu 14 punktów i kolejną nagrodę dla najlepszego przyjmującego. Następny turniej wszyscy dobrze pamiętamy. W finale Mistrzostw Świata organizowanych w naszym kraju zdobyliśmy złoto, przerywając monopol Brazylii na wygrywanie na tej imprezie. Lucarelli zagrał fantastycznie zdobywając 18 punktów, ale nasz Mateusz Mika zagrał wtedy jeszcze lepiej. Mimo wszystko na pocieszenie wraz z Murillo został okrzyknięty najlepszym przyjmującym, ponownie.

#2015

Pomimo zajęcia piątej lokaty w Lidze Światowej w 2015 roku, Ricardo brylował w kategoriach indywidualnych. Był jednym z najlepszych atakujących pod względem skuteczności oraz był w czołówce najlepiej punktujących zdobywając 169 punktów. W tym samym roku  bezproblemowo zdobył mistrzostwo Ameryki Południowej, gładko ogrywając Argentynę w finale.

#2016

Tradycyjnie już w Lidze Światowej Brazylia zgarnęła srebro ulegając w finale Serbii. W tym trzysetowym spotkaniu zdobył 11 oczek. Tym razem Ricardo nie otrzymał żadnej nagrody, ale statystycznie był jednym z najlepszych serwujących turnieju. Co było potem? Chyba coś o czym marzy każdy sportowiec. Mistrzostwo olimpijskie. Jakby tego było mało wygrane przed własną publicznością!!! Coś na zasadzie naszego zwycięstwa w 2014 roku. Do tego pięknego zwycięstwa dorzucił jeszcze następną nagrodę dla najlepszego przyjmującego oraz był w czołówce najlepiej zagrywających i atakujących Igrzysk Olimpijskich.

#2017

W Lidze Światowej roku 2017, na swojej ziemi czwarty razy zdobył srebro. Tym razem nie do przejścia okazali się Francuzi, którzy wygrali po tie-breku. W tym spotkaniu zdobył 22 punkty. Na przestrzeni całego turnieju znowu świetnie wypadł na zagrywce i został najlepszym przyjmującym rozgrywek. 

 

W tym samym roku bez niespodzianki Brazylia wygrała Mistrzostwa Ameryki Południowej. Tak, dostał tę nagrodę. Na  koniec roku drugi raz z rzędu Lucarelli zdobył Puchar Wielkich Mistrzów inkasując przy tym dwie nagrody indywidualne. MVP i sami wiecie jaką.

 

To wszystko na dziś. Jestem ciekawy Waszej opinii na temat powołania Lucarelliego do reprezentacji na tegoroczne Mistrzostwa Świata. Dajcie znać w komentarzu i do usłyszenia.

 

Please follow and like us:
Posted in Siatkówka halowa

1 Comment

  1. Asia

    Moim zdaniem w obecnych czasach medycyna jest już na tyle rozwinięta, że lekarze i rehabilitanci są w stanie określić, czy dany zawodnik jest w pełni zdrowia i czy może brać udział w przygotowaniach. Ja nie widzę problemu w tym, żeby Lucarelli brał udział w przygotowaniach do MŚ i zagrał na nich, jeśli tylko będzie do tego zdolny. Z tego co czytałam to na razie gra na MŚ nie jest możliwa, ale mają oceniać sytuację raz jeszcze w sierpniu.
    Pamiętajmy też, że Brazylijczykom wypadł niedawno Mauricio, więc trenerzy bogactwa na tej pozycji nie mają. A Mistrzostwa Świata to jednak Mistrzostwa Świata…
    Ciekawa jestem jak ostatecznie będzie wyglądał skład Canarinhos i czy Lucarelli zdąży wrócić do zdrowia i formy na MŚ. Jednak jest to gracz z gatunku tych, którzy potrafią zrobić różnicę i na pewno przydałby się Brazylijczykom. Zobaczmy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.