Menu Zamknij

Siatkarski Przegląd Tygodnia #2 Savani w Cucine Lube Civitanova

Siemanko. Słowem wstępu zaznaczę, że dzisiejszy „przegląd tygodnia” będzie zawierał info z mniej więcej ostatnich 14 dni. Postaram się publikować tę serię w miarę co 7 dni, ale czasem się może zdarzyć, że będzie nieco później. Dobra, bez zbędnego gadania lecimy z tym koksem.

Transferowe bomby i nie tylko

Mimo, że  większość zespołów ma składy podpinane na ostatni guzik, to siatkarska karuzela transferowa wciąż się kręci. Siedzę sobie wygodnie w fotelu, popijam kawę podczas przeglądania Internetu aż tu nagle jak grom z jasnego nieba pada informacja o transferze Cristiana Savaniego do Lube. Info o tym podało volleyball.it. Savani jest sposobem Lube na uzupełnienie składu, gdyż kontuzję złapał Kanadyjczyk Ryley Barnes, a sam transfer czeka jeszcze na finalizację. Savani był kiedyś jednym z najlepszych przyjmujących na świecie i choć obecnie ten 36 letni Włoch nie gra już na takim poziomie jak kiedyś, to wciąż jest graczem wartościowym i powinien być dobrym zmiennikiem na pozycji przyjmującego.

Dimitri Muserskiy po 13 latach ( 10 z rzędu, gdyż w 2008 miał epizod w innym klubie)  gry dla Biełogorje Biełgorod decyduje się na zmianę barw klubowych. Od przyszłego sezonu nie zobaczymy go w Europie, ponieważ związał się z japońskim Suntory Sunbirds. Mówi się, że jednym z powodów zmiany klubu były pieniądze. Klub z Biełgorodu popadł w problemy finansowe i nie był w stanie utrzymać gracza takiej klasy jak Dimitri. Mówi się, że za przedterminowe zerwanie kontraktu wysokość odstępnego miałaby wynieść około pół miliona euro.

FOT. WORLDOFVOLLEY.COM

Sada Cruzeiro Volei po zdobyciu mistrzostwa ligi brazylijskiej nie próżnuje i ściąga do siebie Kevina Le Roux. Zastąpi on Simona Robertlandy’ego.  Ciekawy fakt, Kevin jest pierwszym Francuzem, który zagra w brazylijskiej Superlidze.

Bartłomiej Firszt dołącza do „Super Teamu” w Szczecinie. W tegorocznych ME juniorów w Belgii i Holandii zajął z reprezentacją Polski szóste miejsce. z pewnością będzie to ciekawe doświadczenie dla tego młodzieńca. Od momentu zakontraktowania słyszy się w Internecie pewną koncepcję, jakoby młody Firszt miałby grać na pozycji środkowego (problem obcokrajowców). Nie jest to w mojej opinii dobre rozwiązanie, nawet jeśli był on naszym najlepszym blokującym na ME Juniorów. Jak będzie zobaczymy niedługo.

Nowy trener Cuprum Lubin

Marcelo Fronckowiak zastąpi na ławce trenerskiej zakontraktowanego w maju Daniele Capriotti. Na stronie klubu pojawił się komunikat, w którym możemy przeczytać –

Wszystkim Kibicom i sympatykom naszego klubu chcemy przekazać istotne dla Cuprum Lubin S.A. informacje. Niestety z bardzo ważnych powodów rodzinnych Daniele Capriotti był zmuszony zrezygnować z prowadzenia drużyny Cuprum Lubin w nadchodzącym sezonie. Szanujemy podjętą przez trenera trudną decyzję i życzymy mu wszystkiego dobrego. – ks.cuprum.pl

Lokalny patriotyzm wywiera na mnie presję, aby napisać, że Grot Budowlani Łódź zatrudnili Jovanę Brakocevic. Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Brazylii, będzie nową atakującą łódzkiego zespołu.

Heynen celuje w pierwszą „6”

Myślę, że dla tego nowego zespołu, w którym wielu chłopaków zagra swoje pierwsze mistrzostwa świata, wejście do pierwszej szóstki będzie porównywalne poziomem do zdobycia mistrzostwa świata. Zatem wejście do pierwszej szóstki jest absolutnie naszym celem, a potem zobaczymy – Vital Heynen

Głos rozsądku. Pierwsza szóstka byłaby wielkim sukcesem dla naszej reprezentacji. Mamy w składzie wielu młodych zawodników, zwłaszcza na pozycji przyjmującego i tylko wielki optymista brałby sobie za cel medal na MŚ. Wydaje mi się, że wspomniana przez Heynena szósta lokata jest naszym maksimum. Póki co na zgrupowaniu kadry przebywa 15 zawodników, więc jeden z nich zostanie wkrótce skreślony ze składu na MŚ. Prawdopodobnie będzie to jeden z młodych przyjmujących, czyli Tomasz Fornal albo Aleksander Śliwka.

Skład reprezentacji Polski
rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz
przyjmujący: Tomasz Fornal, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka
środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski,
libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

Jeśli jeszcze nie słyszeliście, planem awaryjnym na wypadek kontuzji środkowych na MŚ jest wystawienie Bartosza Kurka na tej pozycji. Jak podkreśla nasz trener jest to jednak ostateczność. Jak wiemy na zgrupowaniu przebywa tylko trzech nominalnych środkowych, a finały Ligi Narodów dały nam solidną lekcję co to znaczy nie mieć zmiany na tej pozycji. Wydaje mi się, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest wariant klasyczny, czyli powołanie dwóch atakujących i czterech środkowych. Przy odrobienie szczęścia nie będziemy musieli się tym martwić.

Zmiany w Plus Lidze 

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej wystosowała komunikat, w którym pojawiło się wiele zmian w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet. Treść komunikatu macie niżej.

Odstępstwa od przepisów gry obowiązujące w meczach rozgrywek PLPS-u sezonu 2018/2019

Zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. wprowadza do stosowania odstępstwa od przepisów gry w rozgrywkach PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet następujące zmiany obowiązujące we wszystkich meczach sezonu 2018/2019:

1. 5-minutowa przerwa po zakończeniu każdego seta,

2. Brak przerw technicznych,

3. Przerwy dla odpoczynku pozostają bez zmian,

4. Skrócenie do 12 sekund czasu przerw w grze pomiędzy gwizdkiem sędziego na zakończenie wymiany a kolejnym na wykonaniem zagrywki, jeżeli pomiędzy wymianami nie następuje wycieranie boiska przez moppersów, zmiana zawodników, przerwa dla odpoczynku, challenge lub żądanie telewizji o czas na powtórkę.

W zespole, który wygrał wymianę, zagrywający powinien natychmiast po jej zakończeniu udać się do strefy zagrywki i poprosić o piłkę / odebrać piłkę od najbliższego podawacza. W sezonie 2018/2019 mecze rozgrywane będą pięcioma piłkami, by zapewnić możliwość natychmiastowego podania piłki zagrywającemu.

Jeżeli zespół będzie opóźniał wznowienie gry, sędzia I jest zobowiązany udzielić sankcji za opóźnianie. Przypominamy, że już drugi przypadek opóźniania gry w meczu oznacza przyznanie punktu i prawa do wykonania zagrywki przeciwnikowi.

5. Wycofanie obowiązku wyznaczania „linii trenerskiej” ograniczającej obszar poruszania się trenera. Trener może przebywać w wolnej strefie przed ławką swojego zespołu a linią boczną boiska między umownym przedłużeniem linii ataku a swoim polem rozgrzewki, o ile nie przeszkadza w grze i jej nie opóźnia.

6. Koszulki muszą być ponumerowane od 1 do 99.

7. Nie będą stosowane tabliczki z numerami do zmian zawodników. Procedura przeprowadzania zmian zostanie podana w osobnym dokumencie.

Główny komisarz PLPS-u

Cezary Matusiak

 

Fijałek/Bryl w formie

Dobrze się dzieje. Wysoka forma Fijałka i Bryla to dobry znak przed finałami World Tour w Hamburgu, które zaczynają się już jutro. W poprzednią niedzielę grali o złoty medal pięciogwiazdkowego turnieju Major Series w Wiedniu, a dwa dni temu dotarli do ćwierćfinału czterogwiazdkowego turnieju w Moskwie. Tym sposobem mamy dwie pary, które wezmą udział w finałach w Hamburgu, Kantor/Łosiak mimo fatalnego okresu nie musieli się martwić o miejsce, gdyż byli przez długi czas liderami rankingu. Przebieg Major Series w Wiedniu możecie sprawdzić klikając zakładkę Siatkówka Plażowa, a dla ciekawych spotkań finałowych turnieju w Moskwie umieszczam poniżej mecze.

Finał Samoilovs/Smedins – Alison/Andre 2-0 (21:18, 21:13)

 Mecz o trzecie miejsce Velichko/Stoyanovskiy – Vitor Felipe/Evandro 2-0 (21:12, 21:10) 

Z innych info plażowych należy wspomnieć, także o udanym dla Polaków jednogwiazdkowym turnieju w Vaduz. Młode polskie pary zajęły wysokie miejsca. W turnieju pań, Martyna Kłoda i Agata Ceynowa zdobyły srebro, a Mateusz Paszkowski wraz z Mateuszem Łysikowskim przegrali dopiero w półfinale a potem w meczu o trzecie miejsce.

Na dziś to wszystko. Do zobaczenia niebawem.

Please follow and like us:
Posted in Plus Liga, Siatkówka halowa, Siatkówka plażowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.